MUZEUM BEZDRUŽICE

Bezdružické železniční muzeum

ZPĚT SPOLEK

MUZEUM

Muzeum dokončené v létě 2013 je věnováno historii železniční dopravy v Plzeňském kraji se zvláštním přihlédnutím k trati Pňovany - Bezdružice. Nachází se v objektu historického drážního skladiště vedle staniční budovy v Bezdružicích. Bývá obvykle otevřeno jen při konání zvláštních akcí na trati nebo po předchozí domluvě. Muzeum včetně budovy skladiště je v majetku spolku Plzeňská dráha.

 

Pečlivá prohlídka zabere asi 30 minut.

Po jednání se SŽDC se nám podařilo získat do vlastnictví bývalé dřevěné skladiště na nádraží. To bylo kompletně zrekonstruováno, ovšem dřevěná kostra je kompletně ponechána původní a lze na ní spatřit vypálené nápisy Wesseritz - Bezdružice.

Tyto nápisy spatříme i na všech ostatních dřevěných původních stavbách v okolí tratě, například na unikátních záchodcích, které jsou dochovány v mnoha stanicích, ovšem jsou ve špatném stavu a svému účelu již řadu let neslouží.

Všechny části dřevostaveb byly opracovány na jiném místě, řádně očíslovány a označeny názvy stanic a poté smontovány na místě určení - právě podle výkresů a značek na trámech. Na jaře 2013 došlo k namontování a zprovoznění bezpečnostního systému. Od této doby již celý prostor patří muzeu samotnému. Dříve totiž prostor skladiště sloužil jako základna při pořádání Bezdružického parního léta. Zejména při špatném počasí z něj bylo divadlo pro děti a večer pak hospoda pro dospělé. Mnohdy se hrálo, zpívalo, tancovalo a popíjelo až do brzkých ranních hodin.

Muzeum je umístěno v bývalém dřevěném skladišti Bezdružického nádraží.

Lokálka Pňovany - Bezdružice je odbočka z trati č. 170 Praha - Plzeň - Cheb.

 

 

2021 © spolek PLZEŇSKÁ DRÁHA - ... od lokálky po expres

Zákaz kopírování obsahu a fotografií bez souhlasu spolku Plzeňská dráha.